Obsah

Turistika

Kľukaté chodníčky jednotlivými osadami sú lákavou ponukou pre turistov. Pre náročnejších sú to výstupy na Jakubovský vrch, Petránky a Husárik. Vedie tadiaľ Javornícky chodník, na ktorých sa nachádza galéria v prírode. V zime je chodník využívaný na bežkársku trať, ktorá vedie z Makova až na Husárik.

rozhľadňa Zákopčie

V septembri 2011 sa dokončila výstavba rozhľadne Zákopčie, ktorá sa nachádza v časti Petránky – Marťakovský kopec. Postavená je z tradičných materiálov - kameň a drevo. Rozhľadňa má pre  obec  veľký prínos v podpore cestovného ruchu, turizmu a rozvoja vidieka. Poskytuje ešte lepší rozhľad na okolitú prírodu, obce a pohoria. Stáva sa orientačným bodom, umožňuje panoramatický 360  stupňový rozhľad v nadmorskej výške 854 m n.m. V okolí rozhľadne vedie turistický chodník, ktorý sa v lete využíva na pešiu turistiku a cykloturistiku a v zime tadiaľ vedie bežecká trať. Stavba  nenarušuje okolitú prírodu, pričom vzhľad a tvar zapadá do architektúry severného Slovenska.

Dňa 21. júna 2008 sa na hranici Zákopčie, Ochodnica, Nesluša konala vernisáž umeleckých diel na Javorníckom chodníku. Organizátormi boli: Mgr.art. Ondrej 4. Zimka, Mgr.art. Martin Pala, Mgr.art. Stanislav Kiča - autori umeleckých diel a PaeDr. Jaroslav Velička, Alcedo.

Pešia turistika k rozhľadni na Marťakovskom kopci. Trasa

zdroj: www.regionkysuce.sk