Sumár aktuálnych opatrení od 8. februára 2021

covid - automat

Od pondelka 8. februára sa na Slovensku spúšťa Covid automat, zatiaľ však platia viac-menej podobné opatrenia ako v uplynulých dňoch. Výraznejšiemu uvoľnovaniu neočakávajme. Vládny kabinet zároveň prijal uznesenie, ktorým sa má od pondelka zásadne zmeniť prístup k riadeniu rôznych protipandemických opatrení.

POTVRDENIE O NEGATÍVNOM TESTE

Potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 (PCR alebo antigénový test), ktoré nie je staršie ako sedem dní, sa bude vyžadovať od stredy 10. februára.

Ak bude nejaký región v lepšej fáze, periodicita testovania nemusí byť každých sedem dní, ale každých 14 či 21 dní.

PRÁCA

Ak je to možné, mali by ste pracovať z domu.

Ak niekto cestuje do zamestnania MHD, regionálnym autobusom či vlakom, bude sa musieť testovať každých sedem dní. Platí to pre celé územie SR, čiže aj pre okresy s lepšou epidemiologickou situáciou.

KTO NEPOTREBUJE POTVRDENIE O NEGATÍVNOM TESTE

- Ak ste zaočkovaný obidvomi dávkami vakcíny a ubehlo už 14 dní od podania druhej dávky.

- Ak ste v uplynulých 90-tich dňoch prekonali ochorenie Covid-19.

CESTA DO PRÍRODY

Po novom nebude potrebné potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 na cestu do prírody v rámci okresu. Povolené budú aj cesty do prírody aj do iných okresov (nie však čiernych), avšak tu sa už budú musieť vedieť ľudia preukázať testom s negatívnym výsledkom. Potvrdenie o negatívnom teste nebude tiež potrebné pri individuálnom športovaní.

CHATY A STRETÁVANIE SA S INÝMI ĽUĎMI

Povolené sú len cesty do prírody, stretávanie sa s inými ľuďmi, ako sú členovia vašej domácnosti, je stále zakázané, z tohto dôvodu sú zakázané aj chaty.

ŠKOLY

V okresoch, ktoré sú v čiernej fáze, sa školy neotvoria. V bordových regiónoch má regionálny hygienik zhodnotiť, či je situácia vhodná, aby deti nastúpili do školy. Rodičia sa môžu zároveň slobodne rozhodnúť, či svoje dieťa dajú do školy alebo bude pokračovať v dištančnom vzdelávaní.

Medzi takzvané čierne okresy na Slovensku aktuálne patrí Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava a Žiar nad Hronom.

Aktualizované rozdelenie okresov na základe Covid automati bude zverejnený v utorok.

Čo je COVID AUTOMAT?

S účinnosťou od 8. februára2021 platí nasledovné rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti:

štvrtý stupeň varovania: okres Partizánske, okres Šaľa, okres Zlaté Moravce, okres Revúca, okres Rožňava, okres Bánovce nad Bebravou,okres Hlohovec, okres Trnava, okres Žiar nad Hronom,

tretí stupeň varovania: okres Banská Bystrica, okres Brezno, okres Prievidza, okres Bratislava I.-V., okres Malacky, okres Pezinok, okres Senec, okres Dolný Kubín, okres Dunajská Streda, okres Galanta, okres Humenné, okres Medzilaborce, okres Snina, okres Komárno, okres KošiceI.-IV., okres Košice okolie, okres Levice, okres Martin, okres Michalovce, okres Sobrance, okres Nitra, okres Nové Zámky, okres Levoča, okres Poprad, okres Ilava, okres Považská Bystrica, okres Púchov, okres Senica, okres Gelnica, okres Spišská Nová Ves, okres Topoľčany, okres Trebišov, okres Myjava, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Piešťany, okres Vranov nad Topľou, okres Banská Štiavnica, okres Žarnovica, okres Bytča, okres Detva, okres Krupina, okres Zvolen,

druhý stupeň varovania: okres Bardejov, okres Čadca, okres Kysucké Nové Mesto, okres Námestovo, okres Tvrdošín, okres Liptovský Mikuláš, okres Ružomberok, okres Lučenec, okres Poltár, okres Turčianske Teplice, okres Kežmarok, okres Prešov, okres Sabinov, okres Rimavská Sobota, okres Skalica, okres Stará Ľubovňa, okres Stropkov, okres Trenčín, okres Svidník, okres Žilina,

prvý stupeň varovania: Veľký Krtíš.

Zdroj: health.gov.sk

www.zmos.sk