Zákaz vypúšťania zrážkových vôd do splaškovej verejnej kanalizácie

logo - SEVAK

Spoločnosť Severoslovenské vodárne a kanalizácie, a.s. zakazuje občanom vypúšťanie zrážkových vôd do splaškovej verejnej kanalizácie.

Spoločnosť SEVAK vybudovala v obci v rámci stavby "Dodávka pitnej vody a odkanalizovanie Horných Kysúc" splaškovú kanalizáciu, ktorá je dimenzovaná a slúži výhradne pre odvádzanie splaškovej vody (voda z obydlí a služieb, predovšetkým z ľudského metabolizmu a činností v domácnostiach, z kúpeľní, stravovacích zariadení a podobne).

Z tohto dôvodu je zakázané vypúšťať do splaškovej kanalizácie zrážkové, drenážne a balastné vody, otvárať počas dažďa za účelom odvedenia zrážkovej vody poklopy revíznych kanalizačných šácht v komunikáciách, prípadne poklopy revíznych šácht na kanalizačných prípojkách. Vypúšťanie týchto vôd do splaškovej kanalizácie spôsobuje, že počas dažďa, topenia sa snehu, zvýšenia hladiny podzemnej vody splašková kanalizácia kolabuje. Čerpacie stanice, potrubia nestačia odvádzať odpadovú vodu a v najnižšie položených miestach potrubia splaškovej kanalizácie dochádza k vytekaniu nariedenej odpadovej vody na terén do nehnuteľností.

SEVAK každoročne vynakladá nemalé finančné prostriedky na utesňovanie splaškovej kanalizácie, na vyhľadávanie neoprávneného odvádzania vody zo striech, spevnených plôch, komunikácií, drenáží, kontroluje každú podozrivú nehnuteľnosť zadymovacím a kamerovým zariadením a v prípade zistenia zasiela vlastníkovi nehnuteľnosti výzvu na opojenie zrážkových vôd od splaškovej kanalizácie.

SEVAK v roku 2021 za účelom odpojenia zrážkových vôd od splaškovej kanalizácie zaháji informačnú kampaň, v rámci ktorej bude od 01/2021 do 07/2021 všetkým odberateľom ku faktúre za vodné a stočné prikladať informačný leták a zverejní na svojom webovom sídle elektronickú formu letáku.

Informačný leták: TU

Zakaz_vypust_text.pdf