Spustenie novej štipendijnej schémy

študujem doma

V utorok, 4.5. 2022, oznámilo Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu spustenie novej štipendijnej schémy, ktorej zámerom je podporiť najtalentovanejších absolventov stredných škôl v pokračovaní štúdia na slovenských vysokých školách.

Súčasťou schémy je aj 400 štipendií ročne určených špecificky pre talentovaných absolventov stredných škôl (t. j. nadpriemerných maturantov v šk. roku 2021/2022) zo sociálne alebo inak znevýhodneného prostredia, ktorí majú záujem pokračovať v štúdiu na slovenských VŠ. Stručné informácie o schéme sú uvedené nižšie. Spôsob prihlasovania do schémy je popísaný v priloženom letáku 1. Kompletná informácia o štipendijnej schéme je dostupná na stránke https://stipendia.portalvs.sk/. Okrem iného sa tu nachádzajú aj informácia ohľadom definície okruhu študentov zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo zo špecifických skupín.

Zdôrazňujeme, že na schému sa cez online systém musí záujemca prihlásiť do 31.5.2022  na tomto linku (v rámci prihlášky označí aj formu prípadného sociálneho alebo iného znevýhodnenia), odovzdať výsledky zo stredoškolského štúdia a potvrdenia dokladajúce sociálne postavenie však stačí do 31.8.2022.

1. Všeobecná informácia pre celú štipendijnú schému infoleták 1 infoleták 2

2. Cielená verzia pre študentov zo sociálne znevýhodneného prostredia a špecifických vybraných skupín infoleták 3 infoleták 4

Stručný popis schémy:

Podporovaní budú čerství maturanti pokračujúci vo vysokoškolskom štúdiu na slovenskej VŠ. Tí ktorí získajú štipendium, budú podporení po dobu 3 rokov vysokoškolského štúdia.

Žiadosť o štipendium si môže podať každý študent strednej školy, ktorý sa hlási na slovenskú vysokú školu v dennej forme štúdia a ktorý svoje stredoškolské vzdelanie ukončí v aktuálnom školskom roku (teda v roku 2022 bude čerstvý maturant). Úspešný  uchádzač získa nárok na štipendium vo výške 3 000 € za jeden akademický rok. Štipendium mu bude vyplácané počas desiatich mesiacov vo výške 300 eur. Nárok na štipendium bude mať úspešný uchádzač počas prvých troch rokov vysokoškolského štúdia (spolu teda získa 9 000 €). V roku 2022 je k dispozícii 1000 štipendií pre najtalentovanejších študentov, ktorí mali počas štúdia na SŠ excelentné výsledky v súťažiach alebo na maturitnej skúške a 400 štipendií pre talentovaných uchádzačov zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorých poradie bude určené v samostatnom rebríčku. Posudzovať sa budú predovšetkým výsledky rôznych súťaží ako sú napr. olympiády a výsledky z externej časti maturitnej skúšky. Na štipendium získajú nárok tí študenti, ktorí dosiahnu najväčší počet bodov z hodnotených oblastí a začnú študovať na slovenskej vysokej škole v dennej forme štúdia.

Trvanie schémy je v súčasnosti naplánované na obdobie rokov 2022 až 2027 (s dobehom do roku 2029). Jej realizácia je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti SR.

infoleták 1.pdf

Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 4,34 MB