Dočasné útočisko štátnym občanom Ukrajiny a ich rodinným príslušníkom

erb obce Zákopčie

Slovenská republika Vám dočasne poskytne: ubytovanie, stravu, zdravotnú starostlivosť, hygienické potreby.

Pri vstupe na územie SR žiadajte o dočasné útočisko príslušníkov Policajného zboru počas kontroly priamo na hraničnom priechode. Ak sa už nachádzate na území SR, môžete požiadať o dočasné útočisko na príslušnom oddelení cudzineckej polície Policajného zboru podľa miesta, kde ste ubytovaný.

Ak máte cestovný pas, identifikačný alebo iný doklad, nezabudnite si ho vziať so sebou, dočasné útočisko vám bude poskytnuté okamžite. Dočasné útočisko vám bude poskytnuté, aj keď nemáte žiadne doklady, v takom prípade bude o vašej žiadosti rozhodnuté približne do 30 dní. Ubytovanie, strava, zdravotná starostlivosť a hygienické potreby dostanete ihneď.

Štátni príslušníci Ukrajiny po prekročení štátnej hranice Slovenskej republiky môžu na základe uznesenia vlády č. 144 z. 28.02.2022 požiadať o dočasné útočisko.

Kde môžu požiadať

• hraničný priechod Vyšné Nemecké,
  • hraničný priechod Ubľa,
  • hraničný priechod Veľké Slemence,
  • na oddelení azylu v Humennom (v prípade, ak cudzinci nedisponujú dokladmi).
  • na ktoromkoľvek oddelení cudzineckej polície PZ (Bratislava, Dunajská Streda, Trnava, Trenčín, Nitra, Nové Zámky, Banská Bystrica, Rimavská Sobota, Žilina, Košice, Michalovce, Prešov, Ružomberok)

v prípade, ak už majú zabezpečené ubytovanie, je potrebné sa dostaviť na miestne príslušné oddelenie cudzineckej polície. Územná pôsobnosť jednotlivých oddelení je zverejnená na webovej stránke:  https://www.minv.sk/?uradne-hodiny-ocp-pz.

Všetky uvedené pracoviská pracujú nepretržite.

Kto môže požiadať

Občania Ukrajiny a ich rodinní príslušníci, pričom za rodinného príslušníka štátneho občana Ukrajiny sa považuje:

• manžel štátneho občana Ukrajiny,
  • maloleté dieťa štátneho občana Ukrajiny alebo maloleté dieťa manžela štátneho občana Ukrajiny,
  • rodič maloletého dieťaťa, ktoré je štátnym občanom Ukrajiny.

Priebeh žiadosti o dočasné útočisko

Požiadať o dočasné útočisko je potrebné osobne, z dôvodu snímania biometrických údajov. Uvedené platí aj pre maloleté deti.

Ak cudzinec disponuje dokladmi: V prípade ak má cudzinec pri sebe cestovný, identifikačný alebo iný doklad (napr. rodné listy detí a iné), je potrebné si ich priniesť. V tomto prípade bude cudzincovi dočasné útočisko poskytnuté okamžite.

Ak cudzinec nedisponuje dokladmi

V prípade ak cudzinec nemá žiadne doklady je potrebné o dočasné útočisko požiadať na Oddelení azylu v Humennom. O žiadosti o dočasné útočisko bude rozhodnuté približne do 30 dní. V tomto prípade im je ubytovanie, strava, zdravotná starostlivosť a hygienické potreby k dispozícií ihneď.

Adresa ubytovania

ak má cudzinec už zabezpečené ubytovanie, je potrebné k žiadosti o dočasné útočisko doložiť jeden z nasledovných dokladov:

• čestné vyhlásenie všetkých vlastníkov nehnuteľnosti o poskytnutí ubytovania alebo,
  • zmluvu o nájme uzavretú s vlastníkom/vlastníkmi nehnuteľnosti.

Podpisy na uvedených dokladoch nemusia byť osvedčené.

Po udelení dočasného útočiska, dostanú cudzinci papierový doklad vo formáte A4 s názvom POTVRDENIE O UDELENÍ TOLEROVANÉHO POBYTU NA ÚZEMÍ SLOVENSKEJ REPUBLIKY.

Solidarita

Dočasným útočiskom získava cudzinec bezplatne:

• ubytovanie,
  • stravu,
  • zdravotnú starostlivosť,
  • hygienické potreby.

S udeleným dočasným útočiskom je možné pracovať na území Slovenskej republiky. Dočasné útočisko neoprávňuje cudzinca na podnikanie.

Povinnosti

cudzinci s poskytnutým dočasným útočiskom sa musia zdržiavať na území Slovenskej republiky počas jeho trvania, hlásenie krátkodobého pobytu cudzinca, po ubytovaní sa na konkrétnu adresu formou tlačiva „Hlásenie pobytu“, ktoré je možné stiahnuť na webovej adrese Ministerstva vnútra Slovenskej republiky: https://www.minv.sk/?hlasenie-pobytu-1.  Originál vyplneného a podpísaného tlačiva Hlásenie pobytu v príslušnom jazyku treba doručiť miestne príslušnému oddeleniu cudzineckej polície Policajného zboru, v prípade zmeny adresy, je potrebné túto zmenu nahlásiť miestne príslušnému oddeleniu cudzineckej polície Policajného zboru.

Štátni príslušníci tretích krajín, ktorí nie sú občanmi ukrajiny a ani ich rodinnými príslušníkmi

týmto osobám, je umožnený vstup na územie Slovenskej republiky z humanitárnych dôvodov. V prípade ak majú záujem o návrat do svojich domovských krajín, je im to umožnené.

Všetky osoby prichádzajúce na územie Slovenskej republiky môžu požiadať o udelenie azylu alebo doplnkovej ochrany.

Príloha - Dočasné útočisko

Príloha - Obete obchodovania