Nech nemáme z cintorínov po dušičkách smetiská

pamiatka zosnulých

Onedlho si opäť pripomenieme Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých, ľudovo nazývané aj Dušičky, ktoré sú tradíciou nielen na Slovensku.

Svoju úctu prejavujeme vyzdobením miest posledného odpočinku našich blízkych. Avšak vyzdobené cintoríny s bohatou výzdobou majú však aj svoju odvrátenú stranu. Málokto sa zamyslí, aká je budúcnosť všetkých umelých vencov či kahancov.

Zbytočný a večný odpad na skládkách

Umelé výzdoby na hroboch sú zväčša vyrobené z viacerých materiálov a nedajú sa preto recyklovať. Väčšinou sú tak odsúdené na skládku odpadov, kde sa rozkladajú stovky rokov. Veľkým problémom je aj množstvo sviečok v plastovom alebo sklenenom obale. Ak sa nevytriedia, končia na skládkách, kde sa menia na "večný odpad".

Malá zmena, veľký výsledok

Skúsme to tento rok spraviť inak. Namiesto umelých kvetov, vencov a iných ozdôb prinesme na hroby našich blízkych kvety v kvetináči. Sú krajšie, vydržia možno až do prvých mrazov a sú cenovo dostupné. Vsadiť môžeme aj na výzdobu z prírodných materiálov - šišiek, sušených kvetov či ihličia.

Ak už máme sklenené kahance alebo svietniky, používajme ich čo najdlhšie. Za zváženie stojí použitie sviečok zo sójového alebo včelieho vosku.

Aj prírodné materiály raz skončia ako odpad. Živé kvety bez plastových obalov, stužiek a drôtikov, kvety z kvetináčov, burinu, lístie či konáriky vytrieďme, aby zbytočne neputovali na skládku. Ak nie sú na cintoríne dostupné nádoby na triedený odpad, vezmime odpad so sebou a vytrieďme ho doma.

plagát - Pamiatka zosnulých

plagat_Pamiatka_zosnulych.pdf