Nové pravidlá cestovného semaforu platné od 31.5.2021

cestovný semafor - mapa

Od pondelka 31. mája 2021 bude účinný tzv. cestovný semafor, ktorý umožní osobám relatívne bezpečné cestovanie do zahraničia a súčasne minimalizuje import nových infekcií a ich mutácií. Cestovný semafor sa bude aktualizovať raz za dva týždne, v individuálnych prípadoch aj skôr.

Krajiny sú v cestovnom semafore rozdelené z hľadiska rizikovosti.

Zelené krajiny -  krajiny Európskej únie a štáty s priaznivou epidemiologickou situáciou.

Medzi zelené krajiny patria  od 31. mája členské štáty Európskej únie, Austrália, Čínska ľudová republika, Čínska republika (Taiwan), Grónsko, Island, Izrael, Južná Kórea, Macao, Nórsko, Nový Zéland, Singapur.

Rizikový profil krajiny
Krajiny EÚ a krajiny mimo EÚ s vysokou mierou zaočkovanosti a priaznivou epidemiologickou situáciou.

Karanténa / test
14-dňová domáca karanténa, kt. môže byť ukončená neg. RT-PCR testom po príchode (platia výnimky – viď nižšie).

• zaočkované osoby;
  • osoby, ktoré prekonali COVID-19 za posledných 180 dní;
  • deti do 18 rokov.

Červené krajiny - krajiny s nepriaznivou alebo rýchlo sa zhoršujúcou epidemiologickou situáciou, bez prítomnosti nebezpečných variantov vírusu.

Červenými krajinami sú od 31. mája Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Egypt, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Kuba, Kuvajt, Malajzia, Mongolsko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tadžikistan, Thajsko, Tunisko, Turecko, Turkménsko, Ukrajina, Uzbekistan.

Rizikový profil krajiny
Krajiny mimo EÚ s nepriaznivou epidemiologickou situáciou.

Karanténa / test
14-dňová domáca karanténa, kt. môže byť ukončená neg. RT-PCR testom najskôr na 8. deň.

Bez výnimiek.

Čierne krajiny - všetky ostatné krajiny, do ktorých sa neodporúča cestovať z dôvodu výskytu komunitného šírenia nebezpečných variantov vírusu a tiež pre nedostupnosť či nedôveryhodnosť/nekvalitu dát o epidemiologickej situácii.

Rizikový profil krajiny
EÚ, alebo krajiny mimo EÚ s nehodnovernými dátami, alebo šírením nebezpečných variantov.

14-dňová domáca karanténa, nezávisle od výsledku RT-PCR testu z 8. dňa

Bez výnimiek.

Rozdelenie krajín podľa cestovateľského semaforu.

Režim na hraniciach v súlade s podmienkami semaforu upravuje aktuálna Vyhláška č. 212.

Bližšie informácie o pravidlách platných pre príchod zo všetkých krajín (zelených, červených, čiernych) a pre jednotlivé farby sa dočítate TU

Zdroj: www.minv.sk

vyhlaska_212 - cestovanie.pdf