Posvätenie kaplnky u Cabukov

príhovor majiteľa

V sobotu 25. septembra 2021, za krásneho jesenného počasia, sa uskutočnilo posvätenie tejto kaplnky a zvona, ktorý bude osadený do drevenej vežičky kaplnky.

Na jar 2020 začal pán Stanislav Maléř zo Starého Jičína spolu so synmi Petrom a Radkom realizovať výstavbu kaplnky a to od základov až po celkovú montáž, ktorá prebiehala priebežne a bola dokončená v novembri 2020. Z osady u Cabukov pochádzajú rodičia jeho manželky a majú tam chalupu.

Kaplnka má skutočne unikátne stvárnenie - kombinujú sa v nej tradičné prvky, ale aj výrazné farby, ktoré dielo krásne zdobia. Pán Maléř si náčrt a plány zhotovil sám. Inšpiráciou mu boli stavby slovenského architekta Dušana Jurkoviča, napríklad Pustevny na Valašsku a rôzne kaplnky.

Stavbou kaplnky chcel pripomenúť ťažký a tvrdý život ľudí, ktorí žili nielen tu, ale aj na celých Kysuciach.

Zvon nesie meno patróna kaplnky sv. Jozefa.

Kaplnu posvätil správca farnosti Zákopčie vdp. Mgr. Ing.Karol Vallo počas svätej omše za účasti všetkých, ktorí sa na vzniku kaplnky podieľali a početnej účasti nielen obyvateľov našej obce.

Dátum vloženia: 27. 9. 2021 10:41
Dátum poslednej aktualizácie: 27. 9. 2021 10:49