Prevencia krádeží na senioroch

logo PZ SR

Vážení občania, nakoľko bol v poslednom období zo strany polície zaznamenaný opäť zvýšený nárast trestnej činnosti „krádeží a podvodov spáchaných na senioroch“, obracia sa Okresné riaditeľstvo policajného zboru v Čadci na širokú verejnosť s výzvou o zvýšenú obozretnosť.

Buďte obozretní pri telefonickom alebo osobnom kontakte s neznámymi osobami, ktoré sa snažia pod vymyslenými zámienkami vylákať Vaše finančné úspory. Nestaňte sa obeťami podvodníkov, ktorí Vám volajú ako príbuzní, lekári, či zdravotné sestry a žiadajú od Vás peniaze. Neverte príbehu, že Váš príbuzný zapríčinil dopravnú nehodu, zranil osobu, nemôže komunikovať, lebo si prehryzol jazyk, leží v nemocnici a súrne potrebuje peniaze, lebo môže ísť do väzenia.

Podvodníci Vám môžu zavolať v neskorých nočných hodinách alebo viackrát za sebou žiadať, aby ste peniaze odovzdali neznámej osobe priamo pred Vaším bydliskom alebo peniaze zaslali do zahraničia. Podvodníci Vás vždy dôrazne upozornia, aby ste nikoho nekontaktovali, nikomu o tejto veci nerozprávali a nikdy neprezradili pravý dôvod, pre ktorý zasielate peniaze.

POLICAJNÝ ZBOR ODPORÚČA RIADIŤ SA NASLEDOVNÝMI RADAMI:

1. Nekomunikujte s osobou, ktorá sa v telefóne vydáva za vášho príbuzného, lekára, či inú osobu a žiada od vás peniaze na rôzne účely!
  2. Nikomu nehovorte do telefónu koľko peňazí máte doma alebo v banke!
  3. Pri podozrivých telefonátoch, v ktorých od vás niekto žiada peniaze, ihneď ukončite hovor!
  4. Neriaďte sa pokynmi volajúceho podvodníka a neverte príbehu, ktorý vám do telefónu rozpráva!
  5. Nikdy neodovzdávajte peniaze cudzej osobe!
  6. Ak sa volajúci vydáva za vášho príbuzného alebo volá v jeho mene obratom si u príbuzných overte informácie, ktoré vám uviedol v telefóne!
  7. Volajte svojim príbuzným alebo známym, ktorým dôverujete a povedzte im, aký ste mali telefonát a poraďte sa s nimi!

Páchatelia tejto trestnej činnosti si úmyselne typujú obete, ktoré žijú osamote a majú vyšší vek, nakoľko predpokladajú, že seniori budú dôverčiví, empatickí, neopatrní a nepozorní.

V prípade, že Vás kontaktujú osobne alebo telefonicky neznáme osoby a máte podozrenie, že sa jedná o podvodníkov, kontaktujte IHNEĎ políciu na bezplatnom telefónnom čísle 158 alebo osobne na najbližšom útvare Policajného zboru.

Ďakujeme.

Dátum vloženia: 29. 9. 2021 9:39