Zákaz vypaľovania suchých trávnatých porastov v jarnom období

zákaz vypaľovania

Vážení spoluobčania!
Požiare v jarnom období každoročne spôsobujú nie len materiálne škody, ale aj nezanedbateľné ekologické škody, pričom obnova požiarom zničených lesných porastov predstavuje dlhodobý proces.

Vzhľadom k príchodu teplých jarných dní a požiarov súvisiacich s vypaľovaním suchej  trávy Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Čadci dôrazne upozorňuje   všetkých občanov, právnické osoby a fyzické osoby - podnikateľov na prísny zákaz:

• vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov
  • zakladať oheň v priestoroch alebo miestach, kde by mohlo dôjsť k vzniku požiaru,
  • spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve v čase zvýšeného nebezpečenstva  vzniku požiaru,

Fyzická osoba nesmie

• fajčiť alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom  vzniku požiaru,
  • vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov,
  • zakladať oheň v  priestoroch alebo miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu,

ďalej je občan povinný

• dodržiavať vyznačené zákazy a plniť príkazy a pokyny týkajúce sa ochrany pred  požiarmi
  • dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti pri činnostiach spojených so zvýšeným   nebezpečenstvom vzniku požiaru alebo v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku  požiaru.

Požiar je každé nežiadúce horenie, pri ktorom sú bezprostredne ohrozené životy alebo zdravie fyzických osôb alebo zvierat, majetok alebo životné prostredie, pri ktorom vznikajú škody na majetku, životnom prostredí alebo ktorého následkom je zranená alebo usmrtená osoba alebo zviera.

Každý je povinný v súvislosti so zdolávaním požiaru:

• vykonať nevyhnutné opatrenia na záchranu ohrozených osôb,
  • uhasiť požiar, ak je to možné, alebo vykonať nevyhnutné opatrenia na zamedzenie jeho šírenia,
  • ohlásiť bez zbytočného odkladu na určenom mieste zistený požiar alebo zabezpečiť jeho uhasenie,
  • poskytnúť hasičskej jednotke osobnú pomoc na výzvu veliteľa zásahu, veliteľa hasičskej jednotky alebo obce.

Každý je povinný na výzvu veliteľa zásahu, veliteľa hasičskej jednotky, okresného riaditeľstva alebo obce poskytnúť dopravné prostriedky, zdroje vody na hasenie požiarov, spojovacie prostriedky a iné vecné prostriedky na zdolávanie požiarov.

Na základe súčasnej požiarnobezpečnostnej situácie v okrese Čadca a Kysucké Nové  Mesto sú vo zvýšenej miere zo strany kompetentných úradov vykonávané kontroly  dodržiavania platných právnych predpisov ochrany pred požiarmi a v prípade zistenia ich  porušenia budú vyvodzované postihy.

Oddelenie požiarnej prevencie

Okresného riaditeľstva

Hasičského a záchranného zboru v Čadci

upozornenie - zákaz vypaľovania